Byli lub s± w¶ród nas. Niby zwyczajni, a jednak wyj±tkowi. ¯yj± nie tylko swoim, ale równie¿ ¿yciem swojego miasta, wspó³mieszkañców. Zwykle skromni. Robi±, co do nich nale¿y i jednocze¶nie o wiele wiêcej. Dobrze, gdy siê ich dostrzega, docenia, honoruje.
S± tak¿e w Szczytnej. Honorowi obywatele. Ich wk³ad w tworzenie kultury, historii, atmosfery miasta doceni³a Rada Miejska uchwa³± z dnia 21.11.2003r., a akty nadania oraz statuetki honorowych obywateli wrêczono Im z okazji XXX - lecia nadania naszemu miastu praw miejskich.
W¶ród tych obywateli znajduj± siê:
Pierwszym, który otrzyma³ to wyró¿nienie jest Pan Antoni Hawa³ej. Jako kandydat, do tego szczególnego tytu³u zg³oszony zosta³ przez Zwi±zek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i By³ych Wiê¼niów Politycznych - Ko³o Miejsko – Gminne w Szczytnej.
Jest on jedn± z bardziej znanych postaci miasta. Jego g³ównym osi±gniêciem by³o tworzenie Gminnej Spó³dzielni „Samopomoc Ch³opska”, w której zajmowa³ stanowisko wiceprezesa.
Drug± osob±, która otrzyma³a tytu³ jest Pan Kazimierz Dro¿d¿, zg³oszony przez Zarz±d Terenowego Klubu Sportowego „Hutnik” w Szczytnej.
Przyczyni³ siê On g³ównie do rozwoju bazy o¶wiatowej i sportowej na terenach gmin województwa wa³brzyskiego i dolno¶l±skiego. Zaanga¿owany przede wszystkim w sport. Poprzez TKS „Hutnik” zwi±zany by³ z dzieæmi i m³odzie¿±. Dziêki swemu po¶wiêceniu i pracy z nimi podczas treningów pi³ki no¿nej po raz pierwszy w historii nasz klub zdoby³ awans do ligi okrêgowej. Jako senator RP zaanga¿owa³ siê w pomoc przy budowie hali sportowej.
W¶ród samych panów wyró¿nionych tym szczególnym tytu³em znalaz³o siê równie¿ miejsce dla kobiety. Kobiety bardzo niezwyk³ej, której nazwisko znaj± przede wszystkim dzieci i m³odzie¿ zwi±zana z Ogniskiem Muzycznym w K³odzku z fili± w Szczytnej. Jest to Pani Janina Król, to Ona wierzy³a w muzyczne i wokalne zdolno¶ci naszych dzieci i m³odzie¿y. Ona dla rozrywki naszych mieszkañców organizowa³a koncerty muzyki powa¿nej, w których prezentowa³a osi±gniêcia dzieci i m³odzie¿y w powiecie. Jest osob±, która do dnia dzisiejszego zaanga¿owana jest w prace na rzecz spo³eczno – kulturalnego rozwoju naszych dzieci. Do tego tytu³u zg³oszona zosta³a przez Spo³eczno - Kulturalne Stowarzyszenie 'M³odzi dla Ziemi K³odzkiej'.
Ostatni± osob±, której przyznany zosta³ ten tytu³ to Pan Zbigniew Horbowy. Jest to osoba, która zas³u¿y³a siê w tworzeniu szk³a artystycznego poprzez wieloletni± pracê w hucie szk³a w Polanicy oraz w hucie „Sudety”. Jako absolwent Akademii Sztuk Piêknych uczestniczy³ i reprezentowa³ Polskê w licznych i ró¿norodnych zjazdach i kongresach naukowych. Jest organizatorem oko³o 30 – stu wyjazdów autorskich. Zosta³ On zg³oszony do tego wyró¿nienia przez Stowarzyszenie Osób Niepe³nosprawnych.
Oni ju¿ zostawili swój ¶lad na ziemi, teraz czekamy na innych. Id¼my w ich ¶lady!
Choæ na kolejny tytu³ trzeba by³o poczekaæ parê lat, zosta³ on przyznany ks. proboszczowi Benedyktowi Narlochowi uchwa³± Rady Miejskiej nr XIX/122/08 z 29 maja 2008 r. Z gmin± Szczytn± zwi±za³ siê na sta³e 1 sierpnia 1991 roku i od tego dnia tutaj spêdza wiêkszo¶æ swojego kap³añskiego ¿ycia, gdzie realizuje siê jako duszpasterz, organizator ¿ycia religijnego oraz kap³an dbaj±cy o rozwój duchowy dzieci i m³odzie¿y. Aktywnie uczestniczy w ¿yciu gminy, jest inicjatorem wielu przedsiêwziêæ kulturalnych i promocyjnych. Sw± postaw± zawsze promuje i popularyzuje nasz± gminê, uczy m³odzie¿ kultury osobistej, szacunku do historii, ludzi starszych oraz umi³owania drugiego cz³owieka. Jest w Szczytnej postaci± znan± i cenion±, która potrafi³a zjednoczyæ wielu ludzi wokó³ spraw wa¿nych dla lokalnej spo³eczno¶ci. Swoim autorytetem przyczynia siê do rozwi±zywania wielu problemów miasta. Ka¿dy, kto potrzebuje wsparcia, mo¿e liczyæ na jego pomoc. Da³ siê poznaæ jako dobry gospodarz od pocz±tku objêcia parafii - dziêki jego staraniom przeprowadzono kapitalny remont wnêtrza ko¶cio³a, organów, restauracjê witra¿y, renowacjê i konserwacjê polichromii i o³tarzy oraz plebanii, a tak¿e wykonano prace wokó³ ¶wi±tyni, uporz±dkowano cmentarz grzebalny oraz wyremontowano kaplicê ¦w. Anny w Batorowie. Dziêki staraniom i ró¿nym zabiegom organizacyjnym Ksiêdza Proboszcza zorganizowano wiele akcji charytatywnych. Aktywnie anga¿uje siê w pomoc osobom najubo¿szym i niepe³nosprawnym. Przez 15 lat niós³ pos³ugê ludziom chorym w Szpitalu w Szczytnej. Pod patronatem Ks. Proboszcza od lat organizowane s± ró¿nego akcje: m.in. „pomocy ko¶cio³om na Wschodzie”, czy „Chcê – mogê pomóc”. Nie sposób wyliczyæ wszelkiego dobra, które dziêki pracy i pos³udze kap³añskiej Ksiêdza Proboszcza Benedykta Narlocha siê dokona³o. To wzór wiary, postawy spo³ecznej i bezinteresownego zaanga¿owania.
Dnia 19 maja 2017 r. uroczy¶cie wrêczono „Akt nadania Honorowego Obywatela Szczytnej” Pani Marii Tatus. Tytu³ nada³a Rada Miejska w Szczytnej uchwa³± Nr XXIV/146/17 z dnia 27 kwietnia 2017 r. na wniosek Bractwa Rycerskiego Matki Bo¿ej Królowej Pokoju w Szczytnej.
Pani Maria Tatus jest obywatelk± Niemiec, zamieszka³± w Dortmundzie, a urodzon± w Rückers, czyli w dzisiejszej Szczytnej. Od pocz±tku lat 90-tych ub. wieku, bardzo czêsto, w sumie ju¿ kilkana¶cie razy, odwiedza³a nasze miasto i gminê a tak¿e najbli¿sze okolice i ca³± Ziemiê K³odzk±.
Niew±tpliwie najbardziej znacz±c± zas³ug±, istotn± dla miasta Szczytna i jej mieszkañców, zarówno aktualnych, jak i przysz³ych, jest ksi±¿ka, która zosta³a napisana przez Mariê Tatus a zatytu³owana: Wspomnienia o Szczytnej, okrêg K³odzko, ¦l±sk, s³owem i obrazem (Erinnerungen an Rückers, Kreis Glatz, Schlesien, in Wort und Bild). Ksi±¿ka ta zosta³a przet³umaczona na jêzyk polski i jest dostêpna w internecie, dziêki temu, i¿ autorka zgodzi³a siê na jej publikowanie, maj±c na uwadze fakt, i¿ z pewno¶ci± przyczyni siê to do poszerzania krêgu osób zainteresowanych histori±, szczególnie mieszkañców Szczytnej, "wêdruj±cych" do ¼róde³, korzeni, poznaj±cych w ten sposób lepiej sw± rodzinn± miejscowo¶æ lub aktualne miejsce zamieszkania.
Nie do przecenienia jest wk³ad Pani Marii Tatus we wzajemne zrozumienie i pojednanie miêdzy naszymi narodami. Realizowa³a to i kontynuuje nadal poprzez szerokie kontakty listowne i prywatne spotkania z mieszkañcami Szczytnej, w¶ród których ma wielu przyjació³, a tak¿e poprzez spotkania i wyst±pienia na forum ró¿nych gremiów, zarówno tu w Polsce, np., jak ju¿ by³o przytoczone, w tutejszych szko³ach, tak¿e w trakcie opisanych uroczysto¶ci, oraz spotkañ zwi±zanych z dzia³alno¶ci± kulturaln± wnioskodawcy, tj. stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Matki Bo¿ej Królowej Pokoju w Szczytnej.
Pytania do Burmistrza Szczytnej, Jerzego Króla, prosimy kierowaæ bezpo¶rednio na adres e-mail: burmistrz@szczytna.pl Odpowiedzi na pytania udzielane bêd± osobi¶cie przez Burmistrza Szczytnej.
Urz±d czynny jest w godz. 7:30-15:30
Kasa Urzêdu czynna jest od godz. 8:00 do godz. 14:30 z przerw± w godz. 11:00-12:00
Podatek od nieruchomo¶ci, rolny i le¶ny oraz op³ata za odpady komunalne - p³atne s± na indywidualny numer rachunku bankowego ka¿dego p³atnika, podany w decyzji podatkowej/pi¶mie informuj±cym.
Pozosta³e nale¿no¶ci gminne, w tym op³ata skarbowa, z wy³±czeniem op³at za odpady komunalne nale¿y wp³acaæ na konto bankowe Urzêdu Miasta i Gminy w Szczytnej:
Gospodarczy Bank Spó³dzielczy w Strzelinie
66 9588 0004 7100 6943 2000 0010
Kod SWIFT/BIC banku: GBWCPLPP
Op³aty dotycz±ce odpadów komunalnych nieop³acane na konto indywidualne nale¿y dokonywaæ na konto
27 9588 0004 7100 6943 2000 0130
NIP: 883-13-29-787
REGON: 000531192