Gospodarka odpadami komunalnymi e-urzad Biuletyn Informacji Publicznej. CZ PL

Atrakcje przyrodnicze

PARK NARODOWY GÓR STO£OWYCH

Park Narodowy Gór Sto³owych zosta³ utworzony 16.09.1993 r.w trosce o ochronê przyrody nieo¿ywionej.  Jest on po³o¿ony na terenie Sudetów ¦rodkowych na p³n.- zach. Ziemi K³odzkiej, przy granicy polsko-czeskiej. Park Narodowy Gór Sto³owych o powierzchni 6340 ha obejmuje wierzchowinowe i centralne partie Gór Sto³owych oraz pó³nocno - zachodni± czê¶æ Wzgórz Lewiñskich. Park Narodowy Gór Sto³owych przecina niezwykle malownicza, o ka¿dej porze roku, Szosa Stu Zakrêtów. Droga ta stanowi g³ówn± arteriê komunikacyjn± Parku. PNGS zajmuje pó³nocn± czê¶æ Gminy Szczytna. Góry Sto³owe s± obszarem bardzo atrakcyjnym i dobrze zagospodarowanym turystycznie. Obszar Parku przecina gêsta sieæ pieszych szlaków turystycznych (o ³±cznej d³ugo¶ci ok. 100 km), w tym odcinek g³ównego szlaku sudeckiego im. M. Or³owicza. Udostêpniaj± one wszystkie osobliwo¶ci skalne masywu t.j. wspania³e 'skalne miasto' na Szczeliñcu Wielkim (919 m n.p.m.), najwy¿szym szczycie Gór Sto³owych , skalne labirynty B³êdnych Ska³ w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.), Skalne Grzyby i Radkowskie Ska³y, piêkne widokowo Ska³y Puchacza czy te¿ po³o¿one w krajobrazie przypominaj±cym sawannê £ê¿yckie Ska³ki.

¬ród³o: Park Narodowy Gór Sto³owych


TORFOWISKO POD ZIELEÑCEM

Torfowisko pod Zieleñcem le¿y w górach Bystrzyckich na europejskim dziale wodnym. Do Morza Ba³tyckiego prowadzi swe wody Bystrzyca Dusznicka, a do Morza Pó³nocnego rzeka Dzika Orlica. Teren torfowiska le¿y w zasiêgu administracyjnym Szczytnej i jest administrowany przez Nadle¶nictwo Zdroje. Zespó³ torfowisk sk³ada siê z trzech czê¶ci: pó³nocna ma postaæ wypiêtrzonej kopu³y i charakter torfowiska wysokiego, ¶rodkowa jest torfowiskiem wysokim od strony zachodniej a od wschodniej torfowiskiem przej¶ciowym (dwie pierwsze stanowi± uroczysko Topielisko), trzecia czê¶æ kompleksu to Czarne Bagno - torfowisko przej¶ciowe. ¦cie¿ka przyrodnicza le¿y na zielonym szlaku turystycznym prowadz±cym z Zieleñca do Polanicy. Do rezerwatu dojechaæ mo¿na z Dusznik Zdroju poprzez prze³êcz Polskie Wrota, drog± krajow± nr 8, nastêpnie drog± nr 389 (Autostrada Sudecka). Po przejechaniu przez stacjê narciarsk± Zieleniec nale¿y skrêciæ w lewo do Dusznik Zdroju (ten odcinek drogi jest jednokierunkowy). Po oko³o 1 km zatrzymujemy siê obok przystanku autobusowego. Tutaj znajduje siê pierwsza tablica przedstawiaj±ca lokalizacjê rezerwatu i ¶cie¿ki przyrodniczej. Dalej idziemy pieszo szlakiem turystycznym lub le¶n± drog±. Po oko³o 25 minutach dochodzimy do pocz±tku ¶cie¿ki przyrodniczej. Wiek torfowiska ocenia siê na 7600 lat. Tereny, na których le¿y torfowisko stanowi³y w przesz³o¶ci dobra królewskie. Nale¿a³y do króla Czech, ksi±¿±t ¶l±skich, cesarza Austrii i króla Prus. Znane s± próby eksploatacji gospodarczej torfowiska. Dzia³ania, maj±ce na celu ochronê torfowiska podjêto w 1919 roku. Objêto ochron± rezerwatow± obszar 85 hektarów. W okresie miêdzywojennym zwiêkszono chronion± powierzchniê do 218 ha. W tym czasie istnia³y w rezerwacie ¶cie¿ki dla zwiedzaj±cych i dwie wie¿e widokowe. W roku 1954 utworzono ponownie rezerwat. Ochron± objêto 123 ha - Topielisko i niewielk± czê¶æ Czarnego Bagna. W chwili obecnej na ukoñczeniu s± prace, maj±ce na celu powiêkszenie rezerwatu. Powierzchnia chroniona obejmie ca³y obszar uroczysk Topielisko i Czarne Bagno. Topielisko i Czarne Bagno stanowi± najobszerniejszy zespó³ torfowiskowy w polskich Sudetach i jeden z najwiêkszych w kraju. Jest to najciekawszy florystycznie teren Gór Bystrzyckich. Torfowiska po³o¿one s± na wysoko¶ci 750 - 770 m n.p.m. Topielisko i Czarne Bagno posiada³y pierwotnie ten sam charakter. Dzia³ania cz³owieka spowodowa³y zmiany. Czarne Bagno nabra³o cech torfowiska przej¶ciowego. Na jego teren wkroczy³ bór ¶wierkowy. Warunki klimatyczne w rejonie torfowiska s± ekstremalne. Roczna suma opadów przekracza 1300 mm, a ¶rednia roczna temperatura osi±ga +4°C.

Galeria

¬ród³o: Torfowisko pod Zieleñcem


OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU GÓR BYSTRZYCKICH

Obszar ten znajduje siê w po³udniowo - zachodniej czê¶ci Gminy Szczytna (jego pozosta³a czê¶æ znajduje siê na terenie Dusznik Zdr. oraz po stronie czeskiej). Zosta³ on utworzony 28.10.1981 r. i zajmuje powierzchniê 22 500 ha, obejmuj±c swym zasiêgiem g³ówne grzbiety górskie dwóch pasm Sudetów ¦rodkowych. Po³o¿one wzglêdem siebie równolegle i oddzielone Dolin± Orlicy Góry Bystrzyckie i Orlickie w kilku miejscach poprzecinane s± prze³êczami, a zbocza ponacinane licznymi dolinami górskich potoków, co spowodowa³o fragmentaryczne wykszta³cenie siê ro¶linno¶ci charakterystycznej dla regla górnego. Obszar obejmuje g³ównie tereny le¶ne, obrze¿a a tak¿e ³±ki górskie, torfowiska, doliny i bli¼niaczyska. Na terenie obszaru wystêpuj± pomniki przyrody, o¿ywionej i nieo¿ywionej oraz ich skupiska, chronione ze wzglêdu na szczególne warto¶ci naukowe, kulturowe, historyczno-pami±tkowe i krajobrazowe. Odznaczaj±ce siê indywidualnymi cechami, które wyró¿niane s± w¶ród innych utworów, w szczególno¶ci s± to stare o du¿ych rozmiarach drzewa i krzewy, ¼ród³a, wodospady, ska³ki, jary, g³azy, doliny potoków górskich, formy zjawiska krasowe oraz urwiska skalne. Obszar Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich stanowi naturaln± otulinê Parku Narodowego Gór Sto³owych. Warte zobaczenia s±: Torfowisko pod Zieleñcem, Topielisko, punkt widokowy na Rudniku, Orlicy, Wielkiej Desztnie, Schronisko Masarykowa Chata, Zieleniec.


ZGRUPOWANIE FORM SKALNYCH W SZCZYTNEJ, BATOROWIE, £Ê¯YCACH

Skalne grzyby znajduj± siê w pó³nocnym fragmencie stoliwa Gór Sto³owych miêdzy Batorowem i Kar³owem. Jest to grupa oryginalnie ukszta³towanych form skalnych, rozrzuconych na d³ugo¶ci ok. 2 km i na wysoko¶ci ok. 680-700 m n.p.m. Ska³ki maj± kszta³ty grzybów, maczug, baszt i bram, a nawet ca³ych murów skalnych. Szereg form skalnych posiada w³asne nazwy s± to np.: 'Borowik', 'Skalne Wrota', 'Zro¶niête Grzyby', 'Pingwinki', 'Piêtrowe Grzyby'. £ê¿yckie Ska³ki to z kolei rozleg³a ³±ka górska na wierzchowinie ¶rodkowego piêtra Gór Sto³owych, le¿±ca ona na wysoko¶ci ok. 740-780 m n.p.m., na po³udniowym zachodzie od Lisiej Prze³êczy. Z rzadka rozrzucone ska³y i pojedyncze ¶wierki stwarzaj± egzotyczne wra¿enie. W po³±czeniu z rozleg³± ³±k± o stepowym charakterze sprawiaj±, ¿e potocznie przyjê³a siê dla tego obszaru nazwa 'Sawanna Afrykañska'. Ze wzglêdu na unikatowe walory krajobrazowe i florystyczne utworzono tu obszar ochrony ¶cis³ej. Filary Skalne znajduj±ce siê niedaleko Radkowskich Ska³ tworz± pó³nocno-zachodni± krawêd¼ ¶rodkowego piêtra Gór Sto³owych. Poszczególne ska³y lub ich grupy s± porozdzielane stromymi ¿lebami o g³êboko¶ci blisko 100 m. Potê¿ne baszty skalne Radkowskich Ska³ s± jednym z najbardziej atrakcyjnych widokowo miejsc w Górach Sto³owych. Formy skalne zgrupowane s± tak¿e na Szczytniku, góruj±cym nad Szczytn±.

Galeria


¬RÓDE£KO WODY MINERALNEJ 'MARIA' NA STARYCH BOBROWNIKACH

Na ¼róde³ko wody mineralnej na Starych Bobrownikach natrafiono za w³adzy Naczelnika Miasta i Gminy Szczytna Leszka £agódki. Po odkryciu pod³o¿a okaza³o siê jednak, ¿e nie zrobiono tego po raz pierwszy, gdy¿ ujêcia by³y ju¿ wcze¶niej ocembrowane i obudowane betonem. ¦wiadczy³o to o tym, ¿e ju¿ dawniej s³u¿y³o ono okolicznym mieszkañcom.  W roku 2006 w³adze miasta postanowi³y oczy¶ciæ stare p³yty betonowe wraz z otoczeniem i dokonaæ gruntownego remontu studzienki z wod± mineraln±. W efekcie powsta³o piêkne miejsce w zacienionym lasku, do którego prowdzi utwardzona dró¿ka przechodz±ca przez potok Kliniak. Przy ujêciu wody znajduj± siê dwie kamienne ³awy, pozwalaj±ce na wypoczynek i cieszenie siê piêknem otaczaj±cej przyrody.

Galeria


PUNKTY WIDOKOWE

Na terenie Gminy Szczytna wystêpuje wiele miejsc, punktów widokowych sk±d rozpo¶ciera siê wspania³y, malowniczy widok na miasto, okalaj±ce je pasma górskie a tak¿e odleg³e od nas wsie i miejscowo¶ci. W¶ród nich najbardziej znany jest 'Widoczek' na Szczytniku. Na uwagê zas³uguj± jednak tak¿e te mniej znane, jak: Rudnik / Wolarz, Ska³y Puchacza, Naro¿nik, Pielgrzym i wiele innych.

Szczegó³y


POMNIKI PRZYRODY W POSTACI RÓ¯NYCH GATUNKÓW DRZEW W SZCZYTNEJ, £Ê¯YCACH, WOLANACH, STUDZIENNIE 


SIEDLISKO PSTR¡GÓW I DZIKICH KACZEK NA RZECE KAMIENNY POTOK

 

dnia: 2007-10-11 dodal/a: Kamila Sochacka

Zadaj pytanie burmistrzowi


Pytania do Burmistrza Szczytnej, Jerzego Króla, prosimy kierowaæ bezpo¶rednio na adres e-mail: burmistrz@szczytna.pl Odpowiedzi na pytania udzielane bêd± osobi¶cie przez Burmistrza Szczytnej.

Urz±d Miasta i Gminy w Szczytnej
ul. Wolno¶ci 42
57-330 Szczytna

Urz±d czynny jest w godz. 7:30-15:30 w dni robocze.
Kasa Urzêdu czynna jest od godz. 8:00 do godz. 14:30 z przerw± w godz. 11:00-12:00

Podatek od nieruchomo¶ci, rolny i le¶ny oraz op³ata za odpady komunalne - p³atne s± na indywidualny numer rachunku bankowego ka¿dego p³atnika, podany w decyzji podatkowej/pi¶mie informuj±cym.
Pozosta³e nale¿no¶ci gminne, w tym op³ata skarbowa, z wy³±czeniem op³at za odpady komunalne nale¿y wp³acaæ na konto bankowe Urzêdu Miasta i Gminy w Szczytnej:
Gospodarczy Bank Spó³dzielczy w Strzelinie
66 9588 0004 7100 6943 2000 0010
Kod SWIFT/BIC banku: GBWCPLPP

Op³aty dotycz±ce odpadów komunalnych nieop³acane na konto indywidualne nale¿y dokonywaæ na konto
27 9588 0004 7100 6943 2000 0130

NIP: 883-13-29-787
REGON: 000531192

Sponsorzy przedsiêwziêæ promuj±cych Gminê Szczytna:


w 2007 r. - Stolplast
w 2008 r. - ASM Inwestycje
w 2009 r. - Hydropolwiert
w 2010 r. - Fresh
w 2011 r. - Tajemniczy Ogród
w 2012 r. - Marka Putz System
w 2013 r. - ZEM Sp z o.o.
w 2015 r. - Tartak Bartek
w 2016 r. - PPHU Szczytnik
w 2017 r. - NEON s.c.
w 2018 r. - MARBUD

Miasta partnerskie:




Miêdzychód


Velké Pořiči


Tegernheim


Náměšť na Hané

Copyright © 2008 Urz±d Miasta i Gminy w Szczytnej - Piotr Pop³awski