ZAMEK 'LE¦NY KAMIEÑ'
Zamek wkomponowany jest w ska³y, znajduje siê na krawêdzi skalnej nad Szczytn± na Szczytniku (589 m n.p.m.). Przy zamku znajduje siê punkt widokowy - sk±d roztacza siê wspania³a panorama na Obni¿enie Dusznickie, gdzie po³o¿ona jest Szczytna. W pobli¿u zamku znajduje siê kamienna Droga Krzy¿owa wyró¿niaj±ca siê oryginalnymi p³askorze¼bami z piaskowca osadzonymi w naturalnych ska³ach. Zamek reprezentuje styl neogotycki zbudowany na wzór ¶redniowiecznego zamku obronnego. Jest to czworoboczna, trzykondygnacyjna budowla zbudowana na planie prostok±ta z czterema naro¿nymi wie¿ami. Posiada jedn± wie¿ê w kszta³cie cylindra, pozosta³e s± czworoboczne. Zamek otacza sucha fosa oraz mur obronny, na którym w przesz³o¶ci sta³y armaty. We wnêtrzu znajduje siê ciekawa sala rycerska, oraz kaplica Matki Bo¿ej Królowej Pokoju z unikalnym zabytkiem jakim s± rury wykonane ze stopu spi¿owego, pe³ni±cymi rolê dzwonka. Data powstania zamku to lata 1831-1837, wówczas to w³a¶ciciel Szczytnej, von Hochberg wybudowa³ swoj± rezydencjê na miejscu, w którym pod koniec XVIII w. Prusacy wybudowali niewielki fort, zburzony przez ¿o³nierzy napoleoñskich w 1807 r. Zamek w obecnym kszta³cie stoi od niedawna. Zachodnia najstarsza jego czê¶æ zbudowana by³a w latach 30. XIX w. Obiekt zosta³ zaprojektowany przez wybitnego architekta Karola Schinkla na polecenie majora i hrabiego Leopolda Hochberga. Budowla by³a wzniesiona jako rezydencja magnacka. Po ¶mierci hrabiego zamek zmienia³ czêsto swoich w³a¶cicieli. Jednym z nich byli Misjonarze ¦wiêtej Rodziny. Rozbudowali oni zamek i kaplicê oraz rozpoczêli budowê kalwarii, której nie dokoñczyli ze wzglêdu na wojnê. W latach 50. Misjonarze zostali wygnani z zamku, który przejê³o pañstwo. W 2006 r. powróci³ zamek do prawowitego w³a¶ciciela tj. Misjonarzy ¦wiêtej Rodziny.
KAPLICA MATKI BO¯EJ KRÓLOWEJ POKOJU PRZY ZAMKU 'LE¦NY KAMIEÑ'
Kaplicê zamkow± wybudowano dla wygody ówczesnych w³a¶cicieli zamku, którzy podjêli takow± decyzjê by nie je¼dziæ na nabo¿eñstwa do ko¶cio³a parafialnego w Szczytnej. Aby utrzymaæ neogotycki charakter budowli, tak¿e kaplicy nadano ten styl. Zmniejszono czê¶ciowo dziedziniec wewnêtrzny zamku przed g³ówn± bram± wjazdow±, wkomponowuj±c kaplicê w bry³ê zamku. Z my¶l± o przysz³ych pochówkach zaprojektowano pod ni± kryptê grobow±. Kaplica ma 12 metrów d³ugo¶ci, 7 szeroko¶ci i wysoka jest na 8 metrów. Cztery w±skie okna wype³nione s± ciemnymi, piêknymi witra¿ami, przedstawiaj±cymi ¶w. Franciszka Ksawerego, ¶w. El¿bietê, oraz w oknach od strony dziedziñca - ¶w. Augustyna i ¶w. Otyliê. Neogotycki o³tarz g³ówny zbudowany jest z drewna i pomalowany na br±zowo i z³oto. Centraln± postaci± w o³tarzu g³ównym jest Matka Boska z Dzieci±tkiem - zwana Królow± Pokoju. Dwie statuy, które zdobi± o³tarz to figury ¶w. Brunona i ¶w. Heleny - patronów w³a¶cicieli zamku. Nawê g³ówn± wype³niaj± ³awki dla wiernych. Pod kaplic± rozci±ga siê krypta grobowa, w której pochowani s± rodzice Heleny Klein Franciszek i Selma Rohbarchowie - oraz jej m±¿ Bruno, ona sama i jej szwagierka. Wej¶cie do niej od strony kaplicy znajduje siê po lewej stronie obok o³tarza g³ównego. Natomiast z ty³u o³tarza znajduje siê tablica wmurowana w o³tarz wykonana z szlifowanego granitu upamiêtniaj±ca zmar³ych, pochowanych w grobowcu. Oficjalne po¶wiecenie kaplicy nast±pi³o dnia 17 lipca 1899 r. Pozwolenia na odprawianie nabo¿eñstw wyda³ arcybiskup Pragi kardyna³ Schonherg ju¿ 21.12.1898 r. ale zawiera³o ono zastrze¿enie, ¿e z chwil± oficjalnego po¶wiêcenia jej, mo¿na w niej bêdzie odprawiæ nabo¿eñstwa tylko z udzia³em w³a¶cicieli zamku, ich rodzin, przebywaj±cych aktualnie na zamku go¶ci i dla s³u¿by. Ludzie z zewn±trz mogli przybywaæ na nabo¿eñstwo jedynie w wielkie ¶wiêta oraz w dni bêd±ce rocznicami po¶wiecenia kaplicy. Taki stan trwa³ do 6 stycznia 1912 r., kiedy to w ¶wiêto Trzech Króli arcybiskup Pragi kardyna³ SKROBONSKY uczyni³ specjalnym dekretem kaplicê, zamkow± pó³prywatn±. Tym samym udostêpniona ona zosta³a wszystkim, którzy chcieli uczestniczyæ w nabo¿eñstwach.
¬ród³o: Bractwo Rycerskie Matki Bo¿ej Królowej Pokoju na Szczytniku
KALWARIA GÓRSKA NA SZCZYTNIKU
Kalwaria górska znajduje siê na po³udniowym stoku góry zamkowej, w lesie, niedaleko zamku. Za³o¿enia budowy kalwarii podjêto w 1940 r., jednak ostatecznie ukoñczona i po¶wiêcona zosta³a dopiero 9 lipca l959r. Przy budowie kalwarii uczestniczyli klerycy z miejscowego Ni¿szego Seminarium Duchownego, mieszcz±cego siê w Zamku. Sama kalwaria - to kute w piaskowcu p³askorze¼by, tworz±ce poszczególne stacje. Wszystkie, z jednym wyj±tkiem, s± o wymiarach 65 x 80 cm (Stacja XII „Ukrzy¿owanie” jest wymiarowo wiêksza, gdy¿ liczy 105x160 cm i jako jedyna jest sygnowana przez artystê-wykonawcê. Sygnatura ta brzmi: Fr. Belke – Grevenbruk). Dró¿ka prowadz±ca do kalwarii jest oznakowana. Id±c z zamku ¿ó³tym szlakiem do Polanicy Zdroju nale¿y w pewnym momencie skrêciæ w prawo. Po oko³o 60-ciu metrach mo¿na dostrzec pierwsz± ska³kê z I -sz± stacj± drogi krzy¿owej. Mniej wiêcej w tych samych odstêpach co 30 -50 m - stoj± nastêpne Stacje Drogi Mêki Pañskiej. Ze wzglêdu na swoje po³o¿enie oko³o (590 m n.p.m.) kalwaria górska w Szczytnej jest obiektem ze wszech miar godnym obejrzenia, a po wambierzyckiej jest najlepiej utrzyman± i najbardziej oryginaln± górska Droga Krzy¿ow±, na Ziemi K³odzkiej.
Ciekawym obiektem przy zamku 'Le¶ny Kamieñ' jest równie¿ wysoki krzy¿ z figur± Chrystusa; wykuty w piaskowcu – wolnostoj±cy w¶ród ska³. Znajduje siê on za ostatni± Stacj± Drogi Krzy¿owej. Jeszcze za czasów Heleny i Bruno Kleinów (1880-1923) postanowiono, ¿e obok zamku wybudowany zostanie cmentarz grzebalny dla parafian z pobliskiej wsi Waldorff. Po wykonaniu krzy¿a zorientowano siê jednak, ze nie mo¿na tam bêdzie za³o¿yæ cmentarza, gdy¿ teren jest tak twardy i kamienisty, ze po prostu nie bêdzie mo¿na wykopaæ ¿adnego grobu. Zaniechano wiêc tam budowy cmentarza. Krzy¿ jednak pozosta³. W pó¼niejszym okresie s³u¿y³ on jako miejsce po¿egnania ksiê¿y misjonarzy z Ma³ego Seminarium Duchownego, udaj±cych siê z zamku na misje ¶wiête w dalekie kraje.
¬ród³o: Bractwo Rycerskie Matki Bo¿ej Królowej Pokoju na Szczytniku
KO¦CIÓ£ PW. ¦W. JANA CHRZCICIELA
Ko¶ció³ znajduje siê na wzgórzu, nad ulic± Wolno¶ci. Zbudowany zosta³ wed³ug stylu barokowego. Wewn±trz niego na uwagê zas³uguje XVIII – wieczna ambona, figura Jana Chrzciciela w o³tarzu g³ównym z 1748 r., o³tarze boczne, stalle, konfesjona³y. Taki wystrój ¶wi±tyni jest dzie³em znanego w Ziemi K³odzkiej artysty, Micha³a Klahra Starszego. Przed ko¶cio³em, w¶ród zachowanych tablic nagrobnych wyró¿nia siê grobowiec Hochbergów (budowniczych zamku), a tak¿e pewne polonicum - tablica nagrobna z 1850 r. z polskim tekstem.
HUTA SZK£A 'SUDETY'
Huta Szk³a 'Sudety' posiada kilkusetletni± historiê, a jej korzenie siêgaj± g³êboko starej szklarskiej tradycji. ¦redniowieczne ¼ród³a wspominaj± tutejsze huty le¶ne, a jedna z wiêkszych, nieistniej±ca ju¿ dzisiaj huta w miejscowo¶ci Lasówka kontynuowa³a produkcjê przez ponad 300 lat. W roku 1770 zosta³a za³o¿ona huta szk³a w Batorowie, nazywana 'prababk±' naszej huty; od niej to wywodzi³ siê szereg przedsiêwziêæ zwi±zanych z produkcj± i obróbk± szk³a kryszta³owego oraz sodowego. W roku 1771 w Batorowie wytopiono po raz pierwszy szk³o kryszta³owe, a dwa lata pó¼niej produkowano ju¿ wystawne szk³o sto³owe, szczególnie kielichy do wina, puchary wiwatowe i kufle do piwa. Przedmioty te by³y prawdziw± ozdob± dziêki dekoracji grawerowanej oraz z³oceniu i srebrzeniu. W roku 1827 ca³y maj±tek 'SZCZYTNA' zosta³ zakupiony przez majora Leopolda Martiza von Hochberga, który rozbudowa³ zak³ad i wzbogaci³ wzornictwo o dekoracjê secesyjn±. Do roku 1920 w³a¶ciciele huty zmieniali siê do¶æ czêsto, ale mimo tych rotacji oraz pocz±tku ogólno¶wiatowego kryzysu ekonomicznego by³ to okres ¶wietno¶ci firmy. W roku 2013 huta zakoñczy³a dzia³alno¶æ.
POZOSTA£E ZABYTKI
Przed schodami prowadz±cymi do ko¶cio³a znajduje siê fragment prêgierza z XVI w. Jego odkrywc± by³ pan Ryszard Król, który odnalaz³ go w oborze pana Pietronika, gdzie podpiera³ strop. Wydobycie oraz postawienie na pierwotnym miejscu mia³o miejsce w 1993 r.
Kamienna figura ¦w. Jana Nepomucena po³o¿ona jest w centrum miasta, przy skrzy¿owaniu drogi krajowej nr. 8 z ul. Sienkiewicza, nieopodal rzeki Kamienny Potok. Powsta³a w 1711 r., dnia 10 marca 1983 r. zosta³a wpisana do rejestru zabytków pod numerem 883/422r.
Do zabytków Szczytnej mo¿na zaliczyæ obecnie, powsta³± ok 1890 r. Stacjê PKP oraz ca³± liniê kolejow± na trasie Polanica-Zdrój, przez Szczytn±, Duszniki-Zdrój do Kudowy-Zdroju, której trasa jest wyj±tkowo urozmaicona. Podró¿nych oczekuj± tu wysokie wiadukty, wspania³e widoki gór rozpo¶cieraj±ce siê z okien wagonów, przejazd przez tunel.
Na Wzgórzy Je¼dziec w 1927 r. postawiono kamieñ upamiêtniaj±cy wojnê kartoflan± z 1778r. Zosta³ on ufundowany przez G.G.V. Pomnik wykonany jest z szarego piaskowca, o podstawie prostok±tnej (wym. 65 x 85 cm, wys. 120 cm). Na frontowej ¶cianie wyryty napis w j. niemieckim brzmi: 6.9.1778 Oberfall eines preuBischen Proviant-transportes durch ósterreichische Husaton. Ehre den gefallen Helden GGV Ruckers 1927 (Napad na pruski transport prowiantu przez austriackich husarów. Cze¶æ poleg³ym bohaterom). Z powy¿szego napisu wynika, ¿e w miejscu tym zginêli ¿o³nierze pruscy, nie wspomina siê o ofiarach ze strony austriackiej. Wojna, w efekcie której mia³a miejsce ta potyczka, zakoñczy³a siê 13.5.1779 r. pokojem w Cieszynie.
W Szczytnej godne obejrzenia s± równie¿ nastêpuj±ce miejsca:
Pytania do Burmistrza Szczytnej, Jerzego Króla, prosimy kierowaæ bezpo¶rednio na adres e-mail: burmistrz@szczytna.pl Odpowiedzi na pytania udzielane bêd± osobi¶cie przez Burmistrza Szczytnej.
Urz±d czynny jest w godz. 7:30-15:30
Kasa Urzêdu czynna jest od godz. 8:00 do godz. 14:30 z przerw± w godz. 11:00-12:00
Podatek od nieruchomo¶ci, rolny i le¶ny oraz op³ata za odpady komunalne - p³atne s± na indywidualny numer rachunku bankowego ka¿dego p³atnika, podany w decyzji podatkowej/pi¶mie informuj±cym.
Pozosta³e nale¿no¶ci gminne, w tym op³ata skarbowa, z wy³±czeniem op³at za odpady komunalne nale¿y wp³acaæ na konto bankowe Urzêdu Miasta i Gminy w Szczytnej:
Gospodarczy Bank Spó³dzielczy w Strzelinie
66 9588 0004 7100 6943 2000 0010
Kod SWIFT/BIC banku: GBWCPLPP
Op³aty dotycz±ce odpadów komunalnych nieop³acane na konto indywidualne nale¿y dokonywaæ na konto
27 9588 0004 7100 6943 2000 0130
NIP: 883-13-29-787
REGON: 000531192